Breaking Bad

Bu diziyi izleyerek hayatımın belki de en büyük hatasını yaptım. Eskiden vasat yapımlardan zevk alıp, başladığım dizileri sonuna kadar götürürdüm. Breaking Bad’i izledikten sonra bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmadı.

Bir diziyi bitirip “Şimdi hangi diziye başlasam” araştırması yaparken hep karşıma çıkardı. IMDB’nin, 10 üzerinden 9.5 ile en çok oy almış, 48 ödül almış ve 124 de adaylığı var! Her izleyen çok beğeniyor…

Uzun bir süre direndim. Sırf çok popüler olduğu için Breaking Bad’i izlemedim. Sonunda bir gün izleyecek dizi bulamayınca indireyim birinci sezonunu başlayayım dedim.

Dizinin konusunu tek cümleyle özetlemek gerekirse; Bastırılmış, hep pasif kalmış bir adamın, tadına bir kez baktıktan sonra güce bağımlı olması diyebilirim.

Çok zeki, ama ezik kişiliği yüzünden sıradan bir lisede kimya öğretmeni olarak hayatını sürdüren, evli ve bir çocuk babası Walter White, günün birinde akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Zaten geçimlerini zor sağlamaktadırlar ve kendisi öldükten sonra ailesinin nasıl geçineceğinin endişesine kapılır. Jesse Pinkman isimli eski bir öğrencisinin metamfetamin sattığını öğrenir ve onunla birlikte bir meth laboratuvarı kurar. Yüzde yüze yakın saflıkta, çok sevilen ve ünü kısa sürede yayılan, mavi renkli bir meth üretir. Fakat onun için işin en kolay kısmı methi üretmektir. Hayatında hiç suç işlememiş bir adam olarak diğer suç liderleri arasında yolunu bulmalı, bunu yaparken de narkotikte çalışan ve bu yeni meth üreticisini yakalamaya kararlı olan kayın biraderine yakalanmamalıdır.

// SPOILER
Walter bir uyuşturucu madde üretip satar, hiç kullanmaz, ama bunu yaparken başka bir uyuşturucuya, güce bağımlı olur. Her ne kadar dizinin başında bu işe ailesi için girmiş olsa, her adımda bunu onlar için yaptığını savunsa da, ancak dizinin son bölümünde itiraf eder, “Kendim için yaptım, çünkü hoşuma gitti, yaşadığımı hissettim,” diye. Dizinin başında tanıdığınız o naif aile babasının hikaye ilerledikçe ne değişimlerden geçtiğini, neler yapmak zorunda kaldığını izlemek insanın tüylerini diken diken ediyor.

Bir de Jesse var. Walter’ın ortağı, yol arkadaşı. Yarattıkları dünyada hayatta kalabilmek için o da yeri geldiğinde korkunç şeyler yapmak zorunda kalıyor, ama Walter’ın aksine, o her seferinde bunlardan yara alıyor. Walt güçlendikçe, Jesse çöküyor. Vicdan azabıyla baş edemiyor, çünkü o her ne kadar uyuşturucu bağımlısı bir serseri olsa da, masum, hassas ve sıradan bir insan…

Bu dizide beni en çok etkileyen şey, ortaklıklarının ilk dakikasından itibaren didişmeye başlasalar, kimi zaman düşmanlık, kimi zaman nefret, hatta ihanet boyutuna ulaşsalar bile, Walt ve Jesse’nin birbirlerine olan bağlılıklarıydı. İki karakter arasındaki bu ilişki çok çarpıcı. Bir ucunda nefret, ötekinde sahiplenme ve fedakarlık olan bir çubuğun üzerinde bir ileri bir geri gidip gelirler. Bu bağlamda beşinci sezonun on üçüncü bölümü benim için çok sarsıcıydı ve dizinin son bölümünde son karşılaşmalarında Walt’un yaptığı şey ise… İzlemelisiniz.
// SPOILER

Walt ve Jesse’nin ürettikleri mavi meth, yalnızca dizide ün yapmaz, başka dizilerde de adından söz ettirir. Breaking Bad kadar olmasa da oldukça başarılı bulduğum Graceland’de bir sahnede, methamfetamin satmaya çalışan bir karakterin malının kalitesini överken, “Mavi değil, ama epey iyidir,” dediğini duyduğumda, “Ah Heisenberg,” diye iç çekmekten kendimi alamadım.

Bu dizi benim için çıtayı çok yükseltti. Kurgusu o kadar kusursuz ki, konuyu hiç dallanıp budaklandırmıyor, dağıtmıyorlar. Karakterleri çok derin, çok detaylı, çok gerçekçi oluşturulmuş ve işlenmiş. Yaşıyorlar resmen. Dizinin içinde dram da var, aksiyon da var, zekice uygulanan planlar var. Çekimler çok iyi, oyunculuklar güzel… Arada bir temposunun düştüğü oluyor ama kısa sürede yeniden toparlanıp sürükleyiciliğini geri kazanıyor. Herhalde bu dizide hoşuma gitmeyen tek şey, Walter’ın karısıydı.

Eğer hâlâ izlemediyseniz, kesinlikle bu diziyi izlemenizi tavsiye ederim. Tek kötü yanı, sizin için çıtayı yükseltmesi olacaktır. Bittikten sonra boşluğa düşebilir, uzun süre hiçbir diziden tat alamayabilirsiniz.

Leave a Reply

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next ArticleSeni Sevmek