Euro Truck Simulator 2

2000’li yılların başlarından beri oynadığımız tır oyunlarının üstünden yıllar geçse de asla eskimiyorlar fakat onlar için de kimi zaman yenilikler gerekiyor. Eskiden tır oyunlarında sadece tır kullanıp bir yerden bir yere mal taşıyorduk, uyuyorduk, benzin alıyorduk fakat SCS Software bu sefer yaptığı tır simülasyonu oyunuyla beklediğimiz bazı yenilikleri getiriyor.

2008 yılında çıkan ilk oyundaki gibi yine Avrupa’dayız ve hayalini kurduğumuz tır şoförlüğü mesleğine sonunda kavuşuyoruz. Avrupa’nın neredeyse her yanını gezerek oraları keşfediyor ve para kazanıyoruz. Oyun bildiğiniz gibi %100 Türkçe olarak satışa sunuldu ve bu sayede İngilizce bilmesek bile her şey anlaşılabilecek hale geldi. Kendilerine bundan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Oyuna başladığınızda yeni bir profil kurmanız gerekiyor ve bu profili kurarken sadece isim yazmıyorsunuz, görüntünüzü seçiyorsunuz, şirketinizin logosunu belirliyorsunuz ve cinsiyet gibi özellikleri seçtikten sonra oyuna başlıyorsunuz. İlk görevi tamamladıktan sonra ise artık bir şirket kurmuş tır şoförü olarak tek seferlik işler almaya başlıyorsunuz ki kendi tırlarınızı alıp şirketinizi büyütesiniz.

Tek seferlik işlere başladığınızda her seferinde farklı yerleri keşfetme şansına da sahip oluyorsunuz ve her işte farklı bir tır kullanıyorsunuz. İş seçerken neye öncelik tanıyorsanız ona göre sıralayabiliyorsunuz işleri: mesafe, para gibi. Eğer tek seferlik işler yapmak istemiyorsanız bankadan kredi çekip kendi tırınızı alıp sürekli olarak o tırla çalışabiliyorsunuz.

Oyunda diğer tır simülasyon oyunlarının aksine yeni özelliklerde mevcut. Bir şirket kurduğunuz için işçiler alıp çalıştırabiliyorsunuz, çekici (tır) galerilerini gezip beğendiğiniz tırı satın alabiliyorsunuz.

Euro Truck Simulator 2’de bir seviye sistemi de bulunuyor. Seviye atladıkça puanlar kazanıyorsunuz ve bu puanları istediğiniz şekilde dağıtıyorsunuz. Puanları verdiğiniz özelliklere göre iş yapmaya başlıyorsunuz. Patlayıcı yük taşıma, hassas yük taşıma, değerli yük taşıma, uzun yolda yük taşıma gibi özellikler mevcut ve ne kadar çok puan verirseniz bu özellikler yaptığınız işleri o kadar etkiliyor ve daha çok para kazanıyorsunuz.

Euro Truck Simulator 2’deki bir diğer özellik ise garajınız olması. Seviye atladıkça ve para biriktirdikçe garajınızı yükseltiyorsunuz ve içine daha fazla araç sığdırabiliyorsunuz. Ne kadar çok tırınız olursa o kadar çok işçiniz olur ve daha çok para kazanırsınız.

Euro Truck Simulator 2’deki özellikler saymakla biter mi bilmiyorum çünkü tır kullanırken arada bir yolu öğrenmek için göz attığımız harita bir nevi navigasyon sistemine dönüştürülmüş. Yolu daha iyi kavrıyorsunuz ve bu navigasyon sistemi üzerinden yardım çağırabiliyor, e-postalarınızı kontrol edebiliyor, yaptığınız işin özelliklerine, getirisine bakabiliyorsunuz ayrıca araçlarınıza çeşitli küçük donanımlar da eklemek mümkün. Bunların yanı sıra oyunda birçok lisanslı tır firması da bulunuyor ve bu tırlardan alıp oyunun keyfini ikiye katlayabiliyorsunuz.

Euro Truck Simulator 2’nin grafiklerini ben beğendim açıkçası çünkü oyunun kapladığı alan neredeyse bilgisayarda belli olmuyor bile fakat grafikleri en yükseğe çektiğinizde mükemmel bir performans alabiliyorsunuz. Her türden bilgisayarın çalıştırabileceği şekilde hazırlanmış diyebiliriz Euro Truck Simulator 2 için. Küçük detayları da incelediğinizde grafiklerin yeterli olduğunu anlayacaksınız sizlerde benim gibi. Özellikle gece yolculuklarında tırımızın içi çok güzel bir hal alıyor diyebilirim.

ETS 2’yi oynarken farkettiğim diğer özellikler de şunlar oldu: Biz Avrupa’dayız bu çok güzel bir şey fakat oyunu Türkçe yaptıkları halde neden Türkiye’yi de dahil etmediklerini anlayamadım. Diğer Avrupa ülkelerinde dolaşıyorum para kazanıyorum.

Yolum İngiltere’ye düşüyor. Şehire ilk girdiğim andan itibaren ilk kazamı da yapmış oldum oyunda çünkü İngiltere’de direksiyonlar sağ tarafta, yol bizimkine göre ters işliyor. Şunu da belirteyim eğer İngiltere’de bir tır satın alırsanız sağ tarafta bulunana direksiyonu değiştirmek için de bir ücret ödüyorsunuz.

Sonuç olarak oyunu ben çok beğendim diyebilirim çünkü oldum olası tır oyunlarını severim o ülkeler arasında yaptığımız uzun yolculuklar çok hoşuma gidiyor. Grafiksel açıdan da benden artı puan alıyor Euro Truck Simulator 2 çünkü yukarıda da belirttiğim gibi her türden PC’ye hitap ediyor.

Oynanışına ister klavyede olsun, ister oyun kolunda olsun, ister direksiyonda olsun çok rahat bir şekilde alışıyorsunuz ve oyun size kendini oynatıyor. Arada bir oyundan çıkıp saate bakmanızı da öneririm, Euro Truck Simulator 2’de yolculuk yaparken zamanın nasıl geçtiğini bazen anlayamayabiliyorsunuz çünkü. Her oyuncunun bu yeni tır simülasyonunu denemesini isterim…

Leave a Reply

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next ArticleSığınak Cafe